Stehlík zelený

stehlik zeleny dvojica na krmitku.sk

Stehlík zelený, niekedy nazývaný aj Zelienka obýva okraje lesov, stromami lemované ulice, sady, parky. Hniezdi raz alebo dvakrát do roka. Hniezdo býva umiestnené v kroví alebo na strome, ale len do výšky 2 m v rázsohe v blízkosti kmeňa. Má tvar hlbokej čaše. Je zostavené z trávy a machu, vystlané je korienkami a srsťou. Samička znáša 4 – 6 vajec, na ktorých sedí 12 – 15 dní. 

Živí sa semenami, plodmi tisu, brečtanu či jelše, puky bylín a stromov. V mimohniezdnom čase sa v kŕdľoch potulujú po okolí a zalietavajú do otvorenej krajiny. Počas zimy sa tieto rodinné skupinky spájajú do veľkých kŕdľov. Často navštevuje krmítka.

stehlik zeleny na smrekovci v krmitko.sk

Stehlík zelený sa veľkosťou približuje k vrabcovi dorastá do dĺžky 14 až 15 centimetrov s rozpätím krídel 20 – 23 cm. Má podsadité telo s veľkou hlavou a silným kužeľovitým zobákom. Končatiny sú u oboch pohlaví červeno-hnedé a oči i letky tmavé. Potom vynikne žlto-zelená škvrna na krídlach a žlté pruhy na chvoste, hlavne počas letu.  Lieta vo vlnovkách. Mladí jedinci sú podobne zafarbení ako samice. Sfarbenie peria sa mení v závislosti od ročného obdobia. V lete má samec olivovozelenú chrbtovú časť a žltozelenú brušnú časť. Trtáč a chvost sú žltej farby. V zime má jeho perie sivý nádych.

stehlik zeleny krmitko

Samička má sivo-hnedú vrchnú časť a sivasto-žltú spodnú časť. Krídla a chvost sú menej jasnej žltej farby. Mladé sú na chrbtovej strane zelenkasté, brušná časť je žltosivá až hnedastá. Na jeseň je sfarbenie oboch pohlaví a mladých vtákov veľmi podobné, preto môže byť problém pri ich rozlíšení.